A A A

"... Skrzydlaty Eksperyment..."

 "Nasza Ziemia- środowisko przyrodnicze wczoraj,

dziś  i jutro".

 

  Uczniowie klas IV odpowiedzieli na komunikat Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu i wzięli udział w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych w województwach śląskim i opolskim 

     Jest to już XVI ogólnopolska i IX polsko-litewska edycja konkursu, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Skrzydlaty eksperyment Ziemi".

    Dzięki najstarszym skamieniałościom wiemy, że życie rozwija się na Ziemi od około 3,5 mld lat. W tak długim okresie czasu pojawiły się najdziwniejsze organizmy, które zasiedliły niegościnne nieraz i odludne zakamarki prawie całej planety. Wszystko zaczęło się w głębinach pradawnych mórz. Późnej skolonizowane zostały lądy, aż w końcu rozpoczął się nowy, śmiały eksperyment, który całkowicie odmienił oblicze Ziemi -podbój przestworzy!

Ze zwierzętami posiadającymi zdolność wykonywania aktywnego lotu kojarzą nam się zazwyczaj ptaki. Ich przodków szukać należy pod koniec jury- kto nie słyszał o archeopteryksie? Pamiętamy jednak, że 150 mln lat wcześniej wzbiły się w powietrze karbońskie owady. To one, a zwłaszcza gigantyczna ważka meganeura, zasługują na miano pionierów awiacji! W "skrzydlatym eksperymencie Ziemi" wzięły udział również gady-  majestatyczne pterozaury z dużą gracją patrolowały kredowe niebo, a także jedna grupa ssaków-nietoperze. Ich skamieniałe szczątki znane są z paleogenu.

    Na lekcjach przyrody pod "dowództwem" mgr Alicji Bartkowiak odbyliśmy podróż w czasie (niestety tylko w wyobraźni) i przeprowadziliśmy obserwacje wydarzeń, które odbywały się na niebie odwiedzanego przez nas okresu geologicznego. Sprawozdania z naszych wypraw w postaci prac plastycznych przesłaliśmy do Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu. Czekamy na wyniki.

A oto efekty  naszej wyprawy:

Opiekunem mgr Alicja Bartkowiak

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash