Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Szkoła Podstawowa nr 21 im. Karola Miarki w Rybniku

Święto Niepodległości

 

 

Zbliża się kolejna, 102 rocznica odzyskania niepodległości. W 1918 roku Polacy na nowo stworzyli Polskę. Kraj, który wcześniej nosili jedynie w sercach. Ojczyzna bowiem, w sercach się zaczyna. Naród przetrwa, jeżeli rodzina i szkoła nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.

 Nasi przodkowie potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. Gdy skłócone państwa zaborcze - Rosja, Prusy i Austria - nawzajem się wykrwawiły w wyniku I wojny światowej, nie były już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu Polski.

 W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień. Został Naczelnikiem Państwa. Po ponad stuletnim okresie zniewolenia przez zaborców, Polska odzyskała upragnioną wolność i znowu pojawiła się na europejskiej mapie. Po ponad stuletnim okresie walk i zaborów – wreszcie upragniony pokój we własnym domu, we własnej Ojczyźnie. Naród jednoczył się, a w szkołach, na uczelniach i w urzędach znów słychać było język Polski.

 Niestety, Polacy krótko cieszyli się niepodległą ojczyzną. Dwadzieścia jeden lat później dostali się pod hitlerowską i radziecką okupację. Wbrew prawu międzynarodowemu nasze terytoria zostały ponownie anektowane a naród pozbawiony suwerenności na kolejne kilkadziesiąt lat.

 Dopiero w 1989 roku, po odrzuceniu komunistycznej ideologii, Polska wróciła na mapę demokratycznych państw Europy. Państw, których obywatele decydują sami o sobie.

Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się niezależnym i dumnym państwem. Państwem, które ponownie trzeba było organizować, nadal budować, rozwijać i chronić. W kraju dokonywały się demokratyczne przemiany, Polskę opuściły obce wojska a w wymiarze symbolicznym – na głowę białego orła powróciła korona.

 Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Niech nasza burzliwa historia będzie przestrogą i nauką na przyszłość. Dbajmy wspólnie o naszą Ojczyznę, aby już nigdy to, co najgorsze, nie przydarzyło się nam i naszym dzieciom. 

Obchodźmy Święto Niepodległości, aby zawsze o tym pamiętać!

 

Konkurs fotograficzny

Biblioteka szkolna w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Z książką Ci do twarzy".

Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa i roli książki w naszym życiu oraz  rozwijanie zainteresowań i pasji fotograficznych. Na konkurs wpłynęło 13 zdjęć, każde z nich jest wyjątkowe, wyraźnie na nich widać, że naszym Czytelnikom nie brakuje wyobraźni! Komisja nagrodziła następujących uczniów w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3
1. miejsce – Emilia Bierza kl. 2b
2. miejsce – Oliwia Sczekała kl. 2b
3. miejsce – Kacper Dwojakowski kl. 1a
Klasy 4-6
1. miejsce – Mateusz Maślenik kl. 6b
2. miejsce – Amelia Gajda kl. 6c
3. miejsce ex aequo – Sara Storch i Zosia Szczyrba z kl. 4b.
Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe.
Zapraszam do obejrzenia prac konkursowych w Galerii

2 listopada dniem wolnym od zajęć

 Informujemy, że dzień 2 listopada jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

Świetlica czynna w godzinach 7.00 – 16.00.

Pasowanie na Ucznia klas pierwszych

Dnia 16 października 2020 roku odbyło się Pasowanie na Ucznia klas pierwszych. W uroczystości wzięła udział klasa Ia i Ib wraz z wychowawcami oraz Pani dyrektor. Niestety w tych trudnych czasach uroczystość odbyła się bez obecności rodziców. Krótki program artystyczny poprowadziły uczennice z klasy VIIa oraz uczniowie z klasy IVa i b. Uczniowie klas I zaprezentowali swoje umiejętności oraz ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor pasowała każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Głosowanie nad budżetem obywatelskim 2020

Wkrótce wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą mogli wziąć udział w głosowaniu nad projektami do budżetu obywatelskiego, które zostaną zrealizowane w 2021 roku. Głosowanie potrwa od 19 do 23 października br. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać jeden głos na projekt lokalny i jeden głos na projekt ogólnomiejski.
Głosować będzie można w sposób tradycyjny – wrzucając kartę do głosowania do urny. Karty do głosowania będzie można pobrać w Punkcie Informacji Miejskiej halo!Rybnik zgodnie z następującym harmonogramem pracy:
poniedziałek – czwartek w godz. 10.00 – 19.00
piątek w godz. 10.00 – 13.00
lub przez internet od poniedziałku, 19 październik br. od godz. 08.00 do piątku, 23 października br. do godz. 24.00.

Wszystkie projekty lokalne i ogólnomiejskie są wybierane w drodze głosowania. Minimalna liczba głosów, jaka musi być oddana na dany projekt, aby mógł być uznany za wybrany do realizacji musi wynieść 4000 w przypadku projektów ogólnomiejskich, a w przypadku projektów lokalnych – 5% liczby mieszkańców dzielnicy miasta, której projekt dotyczy.
Szczegóły dotyczące głosowania są dostępne na miejskiej stronie internetowej

https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/budzet-obywatelski-glosowanie-od-19-pazdziernika

Wycieczka do Pszczyny

Dnia 29 września klasa 8b i 6 października klasa 8c pojechały na wycieczkę krajoznawczą do Przyczyny oraz Goczałkowic-Zdroju. Zwiedziliśmy jedno z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjalnej w Polsce - Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Obecny zabytek został wybudowany w XV w. Muzeum urzekło autentyzmem, przenosząc nas w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. Zobaczyliśmy tam między innymi apartament cesarski, westybul, bibliotekę, salę lustrzaną. Poznaliśmy również funkcjonowanie rodzimego środowiska przyrodniczego -  Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Przy wejściu do ogrodów powitał nas napis, nawiązujący do piosenki Agnieszki Osieckiej "Pamiętajcie o ogrodach". Zobaczyliśmy tam, jak wyglądają ogrody m.in. wiejski, japoński czy angielski. 
To był udany dzień a wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
 Agnieszka Drabiniok
 
 
 
 

Harmonogram konkursów szkolnych i wojewódzkich

Lp. 

Wojewódzki Konkurs 
Przedmiotowy dla 
uczniów szkół 
podstawowych z: 

stopień pierwszy  

stopień drugi  

stopień trzeci 

1  

języka polskiego 

27.10.20 

19.11.2020 r. 
godz. 900 

18.02.2021r. 
godz. 1100 

2  

matematyki  

28.10.20 

20.11.2020 r. 
godz. 900 

19.02.2021 r. 
godz. 1100 

3  

języka angielskiego  

29.10.20 

23.11.2020 r. 
godz. 900 

22.02.2021 r. 
godz. 1100 

4  

historii  

30.10.20 

24.11.2020 r. 
godz. 900 

23.02.2021 r. 
godz. 1100 

5  

biologii  

4.11.20 

25.11.2020 r. 
godz. 900 

24.02.2021 r. 
godz. 1100 

6  

geografii  

6.11.20 

26.11.2020 r. 
godz. 900 

25.02.2021 r. 
godz. 1100 

7  

chemii  

5.11.20 

27.11.2020 r. 
godz. 900 

26.02.2021 r. 
godz. 1100 

Zasady organizacji konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego (PDF)

Multimedialne spotkanie z „Małym Księciem”

Klasy 7a i 7b rozpoczęły przygodę z lekturą „Mały Książę”.  Na dobry początek uczniowie odbyli wirtualną podróż po świecie tego najpopularniejszego na świecie literackiego bohatera. Wszystko dzięki aplikacji The Tiny Prince AR

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Więcej artykułów…

  1. „Z książką Ci do twarzy” - konkurs fotograficzny
  2. Próba syren alarmowych
  3. .
  4. `

Realizowane programy