Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Rocznice i święta w marcu

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy

 ● 5 marca przypada rocznica urodzin Juliana Przybosia, najwybitniejszego poety tzw. Awangardy Krakowskiej.

Autor wierszy: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.

8 marca świętujemy Dzień Kobiet.

11 marca urodził się JANOSCH, właśc. Horst Eckert, pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci, których bohaterami są Miś i Tygrysek (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb).

21 marca to Światowy Dzień Poezji.

21 marca to także pierwszy dzień wiosny.

22 marca to Światowy Dzień Wody – ustanowiony na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992r.

25 marca urodziła się Joanna Kulmowa, poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, tłumaczka. Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica,  Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Suplement mój, Psalm toastu, Moja pełnia, czyli Wiersze lubiane, Co się komu śni, Joanna Kulmowa dzieciom.

27 marca przypada także Międzynarodowy Dzień Teatru.

Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem

W czwartek 22 lutego 2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorem książek dla dzieci - panem Waldemarem Cichoniem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem historii o kocie, który okazał się prawdziwym mieszkańcem domu pana Cichonia. Dzieci dowiedziały się, jak i dlaczego powstała książka oraz miały okazję zadać autorowi mnóstwo pytań. Na koniec każdy mógł kupić książkę z serii o Cukierku a także otrzymać autograf od autora. Dziękujemy panu Waldemarowi Cichoniowi za bardzo ciekawe spotkanie.

Międzynarodowy Dzień Kota

Z okazji Dnia Kota biblioteka szkolna przygotowała wystawę pt. „Książki z pazurem” oraz wystawę poświęconą kociakom, mruczkom i dzikim kotom. Każdy chętny uczeń mógł w czasie przerwy uczestniczyć w projekcji kocich bajek. Bibliotekę szkolną odwiedziły również przedszkolaki. Dzieci wysłuchały z zainteresowaniem fragmentów książki pt. „Przygody kota Filemona”. Na koniec zajęć przedszkolaki śpiewały kocie piosenki i wyczarowały swoje  piękne koty.

Rocznice i święta w lutym

● 7 lutego obchodzimy rocznicę urodzin Charlesa Dickensa, brytyjskiego powieściopisarza, autora m.in. Opowieści Wigilijnej oraz Oliviera Twista.
● 8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce organizowany od 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową
i Akademicką Sieć Komputerową.
● 8 lutego urodził się Bohdan Butenko - grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci, scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Gucio i Cezar K. Boglar, Pali się! J. Brzechwy, Ferdynand Wspaniały L. J. Kerna, Wakacje z duchami A. Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie.
● 8 lutego przypada rocznica urodzin Juliusza Verne’a, francuskiego pisarza, autora powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi,
 W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa.
● 14 lutego świętujemy Walentynki – Dzień Zakochanych.
● 17 lutego obchodzimy Dzień Kota
● 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie języka ojczystego jako dziedzictwa kulturowego.
● 27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, który został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach.

ROK 2018

Rok 2018

Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci)

Rokiem Zbigniewa Herberta (w 20. rocznicę śmierci)

Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych

Parlament Europejski ustanowił rok 2018 rokiem Dziedzictwa Kulturowego

II miejsce w Miejskim konkursie „Bohater literacki w adaptacji filmowej”

19 grudnia w ZSP nr 9 w Rybniku odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Literacko-Informatyczny „Bohater literacki w adaptacji filmowej”.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Joanna Grzeszczak z kl. VI b i Daria Tarasewicz z kl. V c, które zajęły II miejsce.  Konkurs sprawdzał wiedzę z kilku dziedzin: literatury i filmu – znajomości  treści lektur „Opowieść Wigilijna”, „Przykry początek”, „Podróż Wędrowca do świtu” oraz ich adaptacji filmowych, umiejętności  pracy przy komputerze oraz znajomości budowy książki.  Każda drużyna musiała wykonać również pracę plastyczną – plakat pt. „Niezwykły bohater”. Uczennice do konkursu przygotowała p. Beata Kozielska-Oleś. Gratulujemy!

Misiowa zakładka do książki - wyniki

Z okazji święta pluszowego misia  biblioteka szkolna ogłosiła konkurs   plastyczny   na zakładkę do książki z wizerunkiem Misia.
Oto wyniki:
I miejsce – Amelia Gajda z klasy 3d,
II miejsce –Wiktoria Domin z kl. 2a,
III miejsce – Maciej Kłosek z kl. 4c. Gratulujemy.

Andrzejki 2017

W czwartek 30 listopada w bibliotece szkolnej została zorganizowane impreza „W krainie wróżb i magii czyli andrzejki”.  Andrzejki  są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Wróżki  czyli uczennice z klasy 5b, 5c i 7a przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc i butów. Wszyscy bawili się świetnie. No cóż następne andrzejki dopiero za rok. Będziemy czekać z niecierpliwością...

Misiowa zakładka do książki - konkurs

Z OKAZJI ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA  biblioteka szkolna ogłasza konkurs     plastyczny     na „Zakładkę do książki z wizerunkiem Misia”.

 WARUNKI UCZESTNICTWA
Konkurs dla uczniów klas I-VII. Zadaniem uczestników jest wykonanie jednostronnej zakładki do książki z wizerunkiem misia. Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, kolaż, techniki mieszane itp.). Mogą być użyte dowolne płaskie materiały nie brudzące i nie niszczące książki. Kształt pracy dowolny. Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę. Na odwrocie każdej pracy należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko, klasę.  
   PRACE ODDAJEMY DO   23 LISTOPADA 2017 r. DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. ZAPRASZAMY!!!!

"Urodziny Reksia" zajęcia w bibliotece dla przedszkolaków

Na  zajęcia  Głośnego Czytania zaprosiliśmy do biblioteki szkolnej przedszkolaki i  świętowaliśmy urodziny Reksia. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale Reksio ma już 50 lat.  Uczennice z klasy 5 c Martyna i Daria przeczytały fragmenty z książki "Reksio. Najlepsze przygody". Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, na których wykonały opaskę z  Reksiem.

Konkurs pt. "Książki z imieniem w tytule"

Dla uczniów klas III i IV ogłoszony został konkurs pt. „Książka z imieniem w tytule”. Zadanie konkursowe polegało na znalezieniu jak największej liczby książek z imieniem w tytule: (np. „Matylda” – Roald Dahl). Najwięcej książek znalazł uczeń klasy III d - Mateusz Pytel.

Kolorowe tytuły - konkurs

W październiku biblioteka szkolna ogłosiła dla klas V, VI i VII konkurs pt. "Kolorowe książki". Zadanie konkursowe polegało na znalezieniu jak największej liczby książek z  kolorem  w tytule: np. „Historia żółtej ciżemki” – A.Domańska. Zwyciężyła  Kasia Kozieł z kl. 7a, która znalazła 75 kolorowych tytułów.

 

Inwentaryzacja

Drodzy czytelnicy! W dniach od 11 do 14 września biblioteka będzie nieczynna z powodu  inwentaryzacji zbiorów.

Realizowane programy