Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Konkurs plastyczny

Uczniowie klas I- II wzięli udział w Szkolnym Konkursie Gangu Słodziaków. Celem konkursu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych.  Konkurs polegał na narysowaniu własnych historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków
i przedstawieniu ich  w  postaci pracy plastycznej. Spośród 34 prac zostały przyznane następujące miejsca wśród uczniów klas 1-2.

Klasa 1a
Laura Chlubek   – 1 miejsce, Kaja Szymik  -2 miejsce, Klara Pytlik – 3 miejsce,Dominik Żyliński - 3 miejsce

Klasa 1b
Milena Juszko   – 1 miejsce, Emilia Bierza  - 2  miejsce, Julia Bochenek  -2 miejsce, Paweł Łatka   -2 miejsce, Martyna Piontek  - 3 miejsce

Klasa 2a
Lena Skrzypczyńska - 1 miejsce, Weronika Pikulicka   - 2miejsce, Milena Korczyńska  – 3 miejsce

Klasa 2b
Milena Myśliwiec   – 1 miejsce

 

Nowy rok szkolny 2019/20

Zapraszam do biblioteki w nowym roku szkolnym.

Laureatki Regionalnego Konkursu „Czego nie lubi książka?”

13 maja o godz. 13.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku miało miejsce rozstrzygnięcie Regionalnego Konkursu pt. ” Czego nie lubi książka?”.  W konkursie wzięło udział 120 uczestników.  Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły –  Amelia Gajda z kl. 4c, która zajęła 1 miejsce w kategorii wiekowej kl. 1-4 zaś wyróżnienie otrzymała Sara Storch z kl. 2b. Gratulujemy

Dzień Książki dla Dzieci czyli Czytanie na dywanie

2 kwietnia br.  biblioteka  świętowała Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – jest to święto, które obchodzimy co roku 2 kwietnia, na pamiątkę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten, jest okazją do rozmowy z dziećmi na temat ich ulubionych bohaterów książkowych i ich przygód. Ogłoszona została akcja "Czytanie na dywanie", do której zaproszeni zostali wszyscy uczniowie. Podczas zajęć dzieci słuchały bajek, które czytali uczniowie z klasy 8b.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy opuszczali bibliotekę z uśmiechem na twarzy.

 

Pasowanie na czytelnika 2019

W środę 27  lutego br. uczniowie klas I a i b   naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Wyjątkowych gości wraz z wychowawczyniami, w szkolnej bibliotece, powitała pani bibliotekarka Beata Kozielska-Oleś oraz uczennice z klasy 5b.  Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie pt. „Teatrzyk z zagadkami” oraz wykazali się znajomością bajek i wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie  ważnej uroczystości, nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę. Uczniowie klas pierwszych wypożyczyli  pierwszą książkę.
Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzał w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych przygód bohaterów książkowych.

Andrzejki

W piątek 30 listopada w bibliotece szkolnej została zorganizowane impreza „W krainie wróżb i magii czyli andrzejki”.  Andrzejki  są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń
i fantazji.
Wróżki  czyli uczennice z klasy 5b, 5c, 6c,7a i 8a przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również z magicznych serc i butów. Wszyscy bawili się świetnie. No cóż następne andrzejki dopiero za rok. Będziemy czekać z niecierpliwością
.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”- konkurs

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas  1-3 do udziału w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

Praca konkursowa składa się z dwóch części:

1. Relacji, w formie 3 zdjęć z krótkim opisem, ze zorganizowanego w szkole „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” i wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz książki – Spotkanie  organizuje biblioteka szkolna.

2.  Pracy uczniów polegającej na napisaniu lub narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków:

   - klasy I - rysują swoje historie,

    - klasy II -  tworzą komiks – rysunki z elementami tekstu,                                                                 

    - klasy III  - piszą krótkie historie i je ilustrują.

Format prac A4 , technika dowolna. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 8 października.

Uczniowie zbierają także przez kolejne 21 dni, do swoich mini-albumów naklejki, które inspirują do codziennego czytania. Nauczyciel przyznaje naklejkę, za potwierdzone podpisem rodzica, poświęcone co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie.
Zapraszam chętne klasy do udziału w konkursie. Nauczyciel powinien zarejestrować swoją klasę na: www.gangslodziakow.pl/szkolneprzygody
15 zwycięskich szkół otrzyma dofinansowanie na zakup księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości 3 000 zł każda. Nagrody otrzymają także uczniowie ze zwycięskich klas oraz ich nauczyciele.

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy „Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania”. W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania odbył się 25 września.  

Uczniowie  klas 1-3 przyszli do biblioteki szkolnej na zaproszenie p. Beaty Kozielskiej-Oleś. Gościem  spotkania była  higienistka szkolna  pani  Agnieszka Stronczek, która przeczytała fragment książki pt. „Gang Słodziaków” Renaty Piątkowskiej i opowiadała  o swojej pracy. Uczniowie musieli również rozwiązać zagadki, krzyżówkę i odpowiedzieć na pytania.

Dalsze przygody Słodziaków poznają na lekcjach. Aby wypracować nawyk codziennego czytania każde dziecko otrzymało album z drzewkiem czytelniczym, w którym za każdy dzień głośnego czytania otrzyma od wychowawcy naklejkę ze Słodziakiem. Zajęcia bardzo się podobały i wywołały uśmiech na buziach dzieci.

Nowy rok szkolny 2018/19

Zapraszam wszystkich uczniów do biblioteki w nowym roku szkolnym.

Pasowanie na czytelnika 2018

W środę 9 maja 2018r. w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.  Pierwszoklasiści  zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jednakże zanim złożyli przyrzeczenie uczniowie poznali prośby książki i wysłuchali wiersza w wykonaniu Natalii  Juszko. Zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz poznali zasady korzystania  ze szkolnego księgozbioru. Uczniowie musieli również wykonać różne zadania, następnie zobaczyli przedstawienie utworu J. Tuwima pt. Rzepka w wykonaniu uczniów klasy 4b. Pod koniec uroczystości dzieci otrzymały karty biblioteczne i zakładki, a także wypożyczyły książeczki.

Wyniki konkursu "Mistrz pięknego czytania 2018"

W ramach obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się   4 konkurs  o tytuł „Mistrza pięknego czytania‘’. Celem konkursu jest propagowanie idei pięknego i głośnego czytania oraz zainteresowanie  literaturą dziecięcą. Uczniowie wyłonieni w eliminacjach klasowych prezentowali swoje umiejętności czytelnicze przed komisją. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów z klas II-VII. Dzieci  czytały fragmenty książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło wyniki, przyznając tytuł Mistrza Pięknego Czytania na poziomie poszczególnych klas:
tytuł „Mistrza pięknego czytania”  w konkursie klas II-IV zdobył Maksymilian z kl. IVc,
tytuł „Mistrza pięknego czytania”  w konkursie klas  V- VII zdobył Maciej  z kl. 7a.
Wyróżnienia otrzymali: Wojtek z kl. 2a, Hania  z kl. IVa  i Marek z kl. 6a
Gratulujemy.

Uwaga konkurs !"Mistrz pięknego czytania 2018"

Organizacja konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. II-VII.
2. Każda klasa może wytypować maksymalnie 2 uczestników. (Nazwiska uczestników należy podać do biblioteki szkolnej)
3. Konkurs odbędzie się
23.04 (poniedziałek) w bibliotece szkolnej w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy II-IV –o godz. 10.40,
- klasy V-VII – o godz. 8.50.
4. Uczestnik konkursu czyta  wybrany fragment  książki wypożyczonej z biblioteki szkolnej(czas prezentacji – do 2 minut).
Jury oceniać będzie piękne przeczytanie przygotowanego fragmentu tekstu, zwracając szczególną uwagę na dykcję, intonację, modulację głosu i interpretację.
ZAPRASZAMY!!!

Rocznice i święta w kwietniu

2 kwietnia przypadają urodziny J.Ch. Andersena i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

● 4 kwietnia  urodził się Václav Čtvrtek - pisarz czeski, autor dobranocek i książek dla dzieci, twórca cyklu zabawnych
 i ciepłych opowieści: o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka,
O gajowym Chrobotku
i innych.

● 7 kwietnia jest Światowym Dniem Zdrowia.

● 12 kwietnia – Dzień Czekolady. „Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Rolanda Dahla,  Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza.Smacznej lektury!

● 14 kwietnia jest rocznicą urodzin Danuty Wawiłow – poetki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne.

● 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi.

● 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

● 23 kwietnia urodziła się Eva Janikovszky - pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. 

 ● 30 kwietnia urodził się Sven Nortqvist, szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus.

Realizowane programy