Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Tydzień Bibliotek 2020

W tym roku obchody Tygodnia Bibliotek  odbywają się w przestrzeni wirtualnej.

Hasło tegorocznych obchodów: „Zasmakuj w Bibliotece”.

Zapraszam do smakowania świata książek i bibliotek w rzeczywistości wirtualnej.

 Można również odwiedzić naszą rybnicką bibliotekę, która jest już czynna od 6 maja

https://biblioteka.rybnik.pl/?p=13607&c=0.

Wirtualne spacery

Wiosna to czas wycieczek szkolnych jednak w obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Dlatego w czasie wolnym można bez wychodzenia z domu i za darmo zajrzeć do muzeów.

 

Święta Majowe - 1,2,3 MAJA

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:

1 maja -  Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

2 maja -  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji RP.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji - TUTAJ

 

Źródło: https://biblioteka.pl/baza-materialow/1/koronawirus/0/0/1991,2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
To szczególne święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega .
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. W tym dniu kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku z pandemią koronawirusa w tym roku obchody są wyjątkowe. Świętujemy w domach  czytając  książki, które otwierają nam drzwi do świata przygód, marzeń i fantazji

 Zapraszam do  obejrzenia prezentacji o książkach "naj": https://biblioteka.pl/artykul/Ksiazkowe-ciekawostki/8943

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci –  święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena .
Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz promowanie wartościowej literatury i grafiki dla młodego czytelnika.

Pod tym adresem  znajdziesz baśnie  Andersena online https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=andersen

Bajki pomagajki

Po bajki  pomagajki często sięgamy, bowiem te historie w mądry sposób opowiadają  o dziecięcych emocjach i problemach, z jakimi dzieci się borykają oraz wspierają rozwój dziecka.

Bajki do czytania   https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/

Bajki do słuchania https://bajki-zasypianki.pl/bajki-do-sluchania/

Bajki zasypianki https://bajki-zasypianki.pl/czytanki-dla-dzieci/

 

Specjalne kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP Vod

Ciekawe programy w TV w paśmie TVP Vod.

W czterech specjalnych kolekcjach znajdują się materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów. 

  1. Kolekcja dla dzieci  „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i  spektakle dla młodych widzów 
  2. Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów 
  3. Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji
  4. Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur.
    Więcej informacji pod adresem  https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

 

Ciekawe strony dla dzieci

Zapraszam do poznania ciekawych gier, zabaw i aplikacji, nie tylko bawią, ale i uczą.

Kubuś Puchatek 

http://puchatek.pl/ 

Coś dla fanów Kubusia Puchatka i spółki. 

   

Sieciaki 

http://www.sieciaki.pl 

Dla fanów internetu i bezpieczeństwa w nim.
Świetnie zrobiony portal. Polecam! 

Buliba - ciekawe gry! 

http://www.buliba.pl/ 

Strona zawiera wiele interesujących gier, które także uczą. 

Ciufcia! 

http://ciufcia.pl Interesujące gry dla dzieci! 

Dyktanda 

http://www.dyktanda.net/ 

Chcesz poćwiczyć zasady pisowni oto strona dla Ciebie. 

Matematyka w grach 

http://www.matematykadladzieci.pl/

Gry dla poćwiczenia matematyki.

Kolorowanki do wydruku 

 

http://www.kolorowe-obrazki.pl/ 

Na tej stronie możesz znaleźć obrazki do wydrukowania
  i pokolorowania. 

Nauka języków obcych 

https://www.duolingo.com/pl 

Nauka różnych języków. 

 

 

Angielski dla dzieci 

http://www.anglomaniacy.pl/

 Język angielski na wesoło dla dzieci. 

Dla dzieci od 1 do 3 klasy 

http://www.zyraffa.pl 

Gry i zabawy dla dzieci z klas od 1 do 3. 

 

 

Ortografka 

http://www.ortografka.pl/ 

Ortografia na wesoło! 

 

Ortofrajda 

http://www.ortofrajda.pl/ 

Ćwiczymy ortografię! 

 

Origami 

http://www.origami.art.pl/ 

Coś dla wielbicieli origami. Czyli co można wyczarować
z papieru

Kuchnia dla dzieci 

http://tajemniczakuchnia.pl/ 

Zwierzaki z potraw do zjedzenie i inne pyszności.

Darmowe książki w internecie

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587

Międzynarodowy Dzień Kota w bibliotece szkolnej

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota, który przypada 17 lutego, w bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone tym powszechnie lubianym, domowym zwierzakom. Z tej okazji przygotowano specjalną wystawę książek o kotach. Dla młodszych uczniów były zabawy plastyczne – malowanie kota krok po kroku, zaś dla starszych konkurs pt. „kocie frazeologizmy”.

 

 

 

 

Andrzejki 2019

29 listopada w bibliotece szkolnej jak co roku obchodzono andrzejki. Wróżby andrzejkowe to bardzo stara polska tradycja. Kiedyś wróżby miały charakter matrymonialny – dziewczyny chciały wiedzieć kiedy i za kogo wyjdą za mąż, obecnie andrzejki to wesoła zabawa, którą traktujemy z przymrużeniem oka. W bibliotece „wróżkami” zostały dziewczyny z  klasy 6b pod kierunkiem p. Beaty Kozielskiej-Oleś. Dużym powodzeniem cieszyły się klasyczne wróżby „z serca”, w których można było poznać imię przyszłej ukochanej lub ukochanego. Były też wróżby z kolorów, z liczb i z obrazków. Czytelnię w tym dniu odwiedziło wielu uczniów z klas młodszych i starszych, pragnących pobawić się w poznawanie przyszłości. Wszystkim życzymy spełnienia samych dobrych wróżb.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Tego szczególnego dnia pierwszoklasiści oraz dzieci z  dwóch grup przedszkolnych  przyszły do biblioteki szkolnej ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi.
Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty plastyczne. Dzieci z pomocą uczennic z kl. 6 wycięły elementy i z baloników oraz kolorowego kartonu stworzyły swoje własne misie.  Dzieci wspaniale poradziły sobie z zadaniem. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek.   Przypomnieliśmy sobie bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat.. Chętne dzieci przebrały się w tym dniu za ulubioną postać z dowolnej bajki. Nie zabrakło więc: księżniczek, Myszki Miki, Kubusia Puchatka,  Kota w butach i wielu innych bajkowych postaci. Uczniowie mieli też okazję zaprezentować swoje ulubione bajki podczas godziny z ciekawą książką. Wspólne czytanie
w serdecznej atmosferze przyniosło wiele niezapomnianych  miłych wrażeń.

 

Realizowane programy