Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest 9 lutego  z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. 
Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. 

Zapamiętaj!

Chroń swoją prywatność!
Zadbaj o swój wizerunek.
Mów, jeśli coś jest nie tak!
Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
Szanuj innych w sieci!
Korzystaj z umiarem z internetu!

Więcej na stronie https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

Nowości

Z dużą przyjemnością informuję, że szkolna biblioteka wzbogaciła się w ostatnich tygodniach o blisko 130 książek. Co ważne – na półkach pojawiły się nie tylko szkolne lektury obowiązkowe, które zapewne cieszą oko Pań Polonistek, ale także wyczekiwane od dawna przez naszych uczniów nowości.

Pożegnanie Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, zmarł 22 stycznia w wieku 97 lat. Był grafikiem i  rysownikiem, publicystą. Zasłynął jako twórca wielu najsłynniejszych polskich komiksów, był autorem m.in. komiksu o przygodach "Tytusa, Romka i A'Tomka". 
Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Od początku miał duży talent graficzny.  W 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej. Brał również udział w Powstaniu Warszawskim.

Witam po feriach!

Serdecznie zapraszam uczniów do wypożyczalni biblioteki szkolnej. Pora oddać książki przeczytane i zaopatrzyć się w nowe, w tym lektury. Nadal obowiązują zasady sanitarne, ograniczenia liczby uczniów w bibliotece oraz kwarantanna książek.

Patroni roku 2021

Sejm RP ustanowił Patronów Roku 2021. Zostali nimi Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Różewicz oraz kard. Stefan Wyszyński. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Krzysztof Kamil Baczyński - 22 stycznia przypada 100 rocznica jego urodzin,  polski poeta czasu wojny.

Stanisław Lem - w tym roku przypada 100 rocznica urodzin pisarza, który został uznany za najwybitniejszego  przedstawiciela polskiej fantastyki na świecie.

Cyprian Kamil Norwid – w tym roku obchodziłby swoje 200 urodziny. To jeden z najwybitniejszych poetów polskiego romantyzmu.

Tadeusz Różewicz - w tym roku przypada 100 rocznica urodzin wybitnego poety, dramaturga i prozaika

Kard. Stefan Wyszyński -  w tym roku przypada 40 rocznica śmierci, a także 120 rocznica urodzin. Uważany jest za jednego z największych Polaków XX wieku, zwany "Prymasem Tysiąclecia".

Konstytucja 3 Maja - akt został uchwalony w 1791 roku przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wprowadził trójpodział władzy, dał gwarancje swobód obywatelskich, tolerancji i wartości Oświecenia. To pierwszy w Europie i drugi na świecie taki dokument.

WESOŁYCH ŚWIĄT

choinka.jpg - 15.51 KBWSZYSTKIM CZYTELNIKOM ŻYCZĘ ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA PEŁNYCH SPOKOJU I RODZINNEGO CIEPŁA ORAZ WIELU SZCZĘŚLIWYCH CHWIL  W NADCHODZĄCYM NOWYM ROKU

ZIMOWY ALFABET ŚWIĄTECZNY

ZIMOWY ALFABET ŚWIĄTECZNY

Adwent

Od łacińskiego "adwentus", czyli nadejście. Cztery tygodnie przygotowujące do uroczystej rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to czas oczyszczenia, wyciszenia, ale też radości. Pełen podniecenia okres świątecznych przygotowań i szykowania niespodzianek dla bliskich. Symbolizują go świeca i wieniec. Światło, znak obecności Chrystusa usuwa lęk, łączy i wskazuje drogę. Zieleń wieńca oznacza nadzieję i zwycięstwo nad śmiercią. W pierwszą niedzielę adwentu gospodynie robiły z gałęzi choinek wianek, przybierały go czerwonymi wstążkami, ustawiały na nim jedną świeczkę i wieszały pod sufitem. W każdą kolejną niedzielę dodawano jedną świeczkę. Ozdabianie mieszkań wieńcem jest sympatycznym zwyczajem, który już na cztery tygodnie przed Wigilią wprowadza do naszych domów niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej: ZIMOWY ALFABET ŚWIĄTECZNY

Na mikołajki Mikołajek

Mikołajek to główny bohater serii dla dzieci, której autorem jest René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Niesforny chłopiec znany jest już na całym świecie! Tytułowy Mikołajek mieszka we Francji i ma swoje ulubione powiedzonko, dzięki któremu jest rozpoznawalny. Mowa tutaj o stwierdzeniu: "No bo co w końcu, kurczę blade!" Chłopczyk stara się pomagać rodzicom, jednak nie zawsze mu to wychodzi. Często jest zupełnie odwrotnie, pomoc Mikołajka powoduje niemałe kłopoty. Na podstawie książki  powstał także film. Przygody Mikołajka przedstawiono w kilkunastu książkach, niektóre z nich znajdziesz w naszej bibliotece:

• Mikołajek
• Rekreacje Mikołajka
• Mikołajek i inne chłopaki
• Wakacje Mikołajka
• Wakacje Mikołajka
• Mikołajek ma kłopoty
• Jesień Mikołajka
• Wiosna Mikołajka
• Lato Mikołajka
• Paczka Mikołajka
• Mikołajek i Wielki Cyrk Kolegów
• Rozrywki Mikołajka
• Rodzinne przygody Mikołajka
• Podwórkowe przygody Mikołajka
• Nowe przygody Mikołajka tom 1, tom 2
• Nieznane przygody Mikołajka
Dla chętnych quizy

https://www.quizme.pl/q/lektury-szkolne/mikolajek-test

http://testwiedzy.pl/game/59403.html

https://www.memorizer.pl/test/240/mikolajek/

https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,1035b1-mikolajek.html

Audiobooki

Edukacja domowa – materiały dla uczniów
Audiobooki

Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.
Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Andrzejki

Zwykle wróżby andrzejkowe organizowane były w bibliotece szkolnej, jednak w tym roku trzeba zaplanować zabawy w domu. Andrzejki obchodzimy  wieczorem z 29 na 30 listopada.
W dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą.

Lanie wosku
Tej tradycji  nie trzeba nikomu przypominać – należy przez dziurkę od klucza wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Pomocny może się tu okazać cień naszego woskowego tworu – rzucony na ścianę jest czytelny i pobudza wyobraźnię.

Wyścig butów
W andrzejkowy wieczór możemy też urządzić wyścig butów. Chodzi o to, żeby lewe buty uczestników ustawić rządkiem w kącie pokoju. Następnie powinniśmy przestawiać je tak, aby ostatni but „wskakiwał” na pierwsze miejsce i tak aż do momentu, kiedy któryś z butów dotknie progu. Osoba, która jest właścicielem tego buta będzie tą, która pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.

Cztery filiżanki
Pod trzy z czterech filiżanek wkładamy: obrączkę, listek i monetę. Pod czwartą nie umieszczamy nic. Zamieniamy miejscami filiżanki, a następnie wybieramy jedną z nich. Obrączka oznacza miłość, listek – małżeństwo, moneta zaś – bogactwo. Jeśli trafimy na pustą filiżankę, w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie zmieni się nic.

Najdłuższa obierzyna
Do tej zabawy musimy przygotować tej samej wielkości jabłka, które następnie uczestnicy będą obierali. Każdy uczestnik rzuca swoją obierzynę za siebie i w kształcie, w jaki się ona ułoży, może dopatrywać się litery, która będzie inicjałem jego przyszłej miłości.

Karteczki pod poduszką
Na małych karteczkach wypisujemy imiona . Karteczki składamy, umieszczamy pod poduszką i zostawiamy na noc. Rano wyciągamy pierwszą lepszą karteczkę – imię na niej zapisane będzie imieniem naszego przyszłego ukochanego albo przyjaciela na całe życie.

Serca z imionami
Wycinamy dwa papierowe spore serca. Na jednym z nich wypisujemy popularne imiona żeńskie, na drugim – męskie. Jedna osoba przytrzymuje serce, a uczestnicy przekłuwają (oczywiście z drugiej strony, tak, aby nie widzieć imion) papier. Imię, w które uczestnik trafi szpilką, będzie imieniem jego przyszłej żony lub męża.

Misiowa biblioteczka

25 listopada swoje święto obchodzi najsympatyczniejsza zabawka i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
MIS.png - 75.42 KBNasza misiowa biblioteczka:

Eleanor Baker – “Kubuś i rozbrykany tygrys”
Michael Bond – “Miś Paddington”
Denis Chabot - ”Miś Remiś i nocne strachy”
Disney – „Kubuś i Hefalumpy”
Disney - „Mój brat niedźwiedź”
Disney - „Tygrys i przyjaciele”
Czesław Janczarski – seria o Misiu Uszatku
Rudyard Kipling - „Księga dżungli”
Liskowacki A. D. - ” Najbłękitniejsze oczy”
Aleksander Alan Milne - „Kubuś Puchatek”; „Chatka Puchatka”
Katarzyna Nowacka- „Miś łakomczuch”
Janina Porazińska - „Pamiętnik Czarnego Noska”
Ewa Szelburg-Zarembina - „Przygoda Misia”
„Złotowłosa i trzy niedźwiadki” - adapt. K. Laurent

"Mała książka - wielki człowiek" - kampania czytelnicza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” na początku listopada nasi uczniowie klas pierwszych otrzymali prezent - wyprawkę czytelniczą.
W skład wyprawki wchodzą:
• książka „Pierwsze abecadło,
• broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),
• materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”.
Projekt organizowany przez Instytutu Książki, został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Jednocześnie przypominamy rodzicom i opiekunom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.
Więcej informacji w linku poniżej
www.wielki-czlowiek.pl/darmowe-ksiazki-dla-pierwszoklasistow-rusza-kolejny-etap-ogolnopolskiej-kampanii-mala-ksiazka-wielki-czlowiek/

"Z książką Ci do twarzy"

Biblioteka szkolna w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Z książką Ci do twarzy".

Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa i roli książki w naszym życiu oraz  rozwijanie zainteresowań i pasji fotograficznych. Na konkurs wpłynęło 13 zdjęć, każde z nich jest wyjątkowe, wyraźnie na nich widać, że naszym Czytelnikom nie brakuje wyobraźni! Komisja nagrodziła następujących uczniów w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3
1. miejsce – Emilia Bierza kl. 2b
2. miejsce – Oliwia Sczekała kl. 2b
3. miejsce – Kacper Dwojakowski kl. 1a
Klasy 4-6
1. miejsce – Mateusz Maślenik kl. 6b
2. miejsce – Amelia Gajda kl. 6c
3. miejsce ex aequo – Sara Storch  i Zosia Szczyrba z kl. 4b.
Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe.
Zapraszam do obejrzenia prac konkursowych w Galerii

Realizowane programy