Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Pierwszaki czytelnikami biblioteki szkolnej

6 i 7 maja pierwszoklasiści oficjalnie stali się czytelnikami biblioteki szkolnej.
W tych dniach uczniów klas pierwszych odwiedziła Pani Beata Kozielska-Oleś, która im przedstawiła prezentacje multimedialne z zasadami korzystania ze szkolnej biblioteki i życzeniami książki oraz odpowiedziała na wszystkie ważne pytania. Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie wzorowego czytelnika, po czym udali się do biblioteki i wypożyczyli swoje pierwsze książki.  Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę spotkania kolorową zakładkę. Liczymy, że to spotkanie z książkami będzie początkiem wspaniałej czytelniczej przygody, która potrwa całe życie.

Urodziny Grzegorza Kasdepke

4 maja swoje urodziny świętuje Grzegorz Kasdepke. Z tej okazji przypominam  książki tego popularnego pisarza. Po powrocie do szkoły, znajdziecie je w naszej bibliotece. Zapraszam do czytania i słuchania.

Majowe święta

Maj to szczególny miesiąc w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja, obchodzimy w naszym kraju aż trzy ważne święta:

Czytelnicy w sieci czyli książkowe blogi

Jeżeli lubisz książki i spędzasz czas na czytaniu świetnie się odnajdziesz w internecie. Dzieje się tak między innymi dzięki blogom. Często tworzone przez Twoich rówieśników. Oto kilka takich miejsc, gdzie poczytasz lub posłuchasz o tym, co ciekawe.

Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane przez UNESCO od 1996 roku, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data obchodów jest symboliczna dla literatury światowej gdyż wiąże się z dniami śmierci lub urodzin  znanych pisarzy m.in. Cervantesa, Szekspira, Nabokova czy peruwiańskiego historyka  Inca Garcilaso de la Vegi. 

Święto czekolady

Od ponad 200 lat delektujemy się nią, a dziś, 12 kwietnia obchodzi swoje święto. Pierwsza czekolada w tabliczkach powstała w 1839 r. w Niemczech. Oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Dla wielbicieli tego słodkiego przysmaku porcja "czekoladowych" tytułów książek

  • "Charlie i fabryka czekolady" Roald Dahl
  • "Czekoladowy królik" Ann Rocard, 
  • "Czekolada z chili" Joanna Jagiełło, 
  • "A niech to czykolada!" Paweł Beręsewicz, 
  • "Zapach czekolady" - wiersz Danuty Wawiłow
  • "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach".

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

  zajac.jpg - 7.27 KBWSZYSTKIM CZYTELNIKOM ŻYCZĘ ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Mój patron - konkurs

W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym –„Mój patron", którego organizatorem był Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku.
Na konkurs wpłynęło 213 prac z 25 szkół. Jury przyznało 9 nagród, 6 wyróżnień, 55  kwalifikacji do wystawy.
Miło nam poinformować, że  II miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Amelia Gajda z klasy 6c,  wyróżnienie klasy1-3 zdobyła uczennica klasy 2b Oliwia Sczekała, zaś praca Emilii Bierzy z klasy 2b otrzymała kwalifikacje do wystawy. Gratulujemy!

 Wszystkie prace konkursowe na stronie https://bsip.miastorybnik.pl/u/pokaz21.pdf

Polecam bajki, opowiadania i lektury

Na stronie Fundacji Słowo i Kropka znajdziecie  bajki i opowiadania z różnych stron świata, legendy i lektury szkolne czytane przez aktorów znanych i mniej popularnych.

Możecie posłuchać takich lektur jak „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Katarynka” B. Prusa, „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andersena, „Mały książę” A. de Saint-Exupéry’ego, "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina i wielu innych. Niedługo będą pojawiać się kolejne tytuły.

Święto Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci –  święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena .
Pod tym adresem  znajdziesz baśnie  Andersena online https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=andersen
Zachęcam wszystkie dzieci do czytania - nie tylko twórczości duńskiego baśniopisarza, ale i innych książek.

Dzień Czytania Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien to brytyjski pisarz, poeta i filolog. Żył w latach1892-1973. Jest autorem m.in."Hobbita","Władcy Pierścieni"i „Silmarilionu."
Uważany za współczesnego prekursora literatury fantasy. 
25  marca przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. 
W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.  Od 2003 roku święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce. Wszystkich sympatyków Tolkiena zapraszam do samodzielnego czytania.

17 lutego - Światowy Dzień Kota

Święto obchodzone w Polsce od 2006 roku ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, uwrażliwić ludzi na często trudny koci los.
Kot jest wdzięcznym bohaterem wielu utworów literackich. Wszystkich uczniów, którzy „mają kota na punkcie kota” zachęcam do wypożyczania książek o tych niezwykłych pupilach.

Walentynki z książką?

ksiki1.jpg - 10.42 KB

 Na walentynki warto zakochać się w książce i czytaniu. Zapraszam do wypożyczeń i czytania!

Dzień czekolady - Anna Onichimowska

Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości. Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób. 

 Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry 

Ta książka jest klasykiem, a miłość do róży, choć tragiczna – jedną z najpiękniej opisanych relacji. Mały Książę uczy nas patrzeć sercem, poznajemy z nim różne osobowości dorosłych, tłumaczy czym jest przyjaźń i miłość oraz pokazuje więź między bliskimi i miejscem, w którym mieszkamy.

Jezioro osobliwości - Krystyna Siesicka

To opowieść o miłości i zazdrości oraz o tym jak te uczucia potrafią wpływać na ludzi, a zarazem jak potrafią być trudnymi do zniesienia przez obiekt zazdrości. To też opowieść o dorastaniu i mierzeniu się z życiowymi problemami.

Za minutę pierwsza miłość -  Hanna Ożogowska

Za minutę pierwsza miłość to pełna humoru książka opowiadająca o perypetiach młodych ludzi. Marcin, Kostek, Ewa i Irka to główni bohaterowie – znają się od dawna, jednak przyszedł czas, że w ich życiu coś zaczęło się zmieniać. Szkolne przyjaźnie zaczęły przeradzać się w pierwsze miłości.

 Sezon na zielone kasztany - Barbara Kosmowska

To zbiór opowiadań, każda historia to trud codzienności i zmaganie się problemami. Jest rozwód rodziców, którzy podzielili już swoje życie na pół, tylko jakoś córki nie da się podzielić. Jest przeprowadzka i samotność w nowym miejscu. Jest miłość do rodzeństwa, które jest małe i wymaga opieki rodziców lub jest chore i konieczna jest jeszcze większa troska.

Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek – Paweł Beręsewicz
Historia wydaje się banalna. Ot, pierwsze zakochanie i związane z tym rozterki.
 A jednak czyta się ją z zapartym tchem, a iskrzący humor i pełne komizmu sytuacje gwarantują dobrą zabawę.

Realizowane programy