Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

205 rocznica urodzin Charlesa Dickensa

    7  lutego obchodzimy 205 rocznicę  urodzin Charlesa Dickensa, pisarza  angielskiego autora takich utworów jak: „Klub Pickwicka”, „Oliwer Twist” , „David Coperfield”, „Wielkie nadzieje” . Dickens jest również autorem nowel, jedna z nich, „Opowieść wigilijna”, na stałe wpisała się w tradycję bożonarodzeniową. Pisarz zmarł w 1880 roku.

Czasopisma dla dzieci

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do korzystania z czasopism, prenumerowanych przez bibliotekę szkolną. Uczniowie, mogą z nich korzystać na miejscu, natomiast nauczycielom są one udostępniane w celu przygotowania do zajęć. Poniżej są podane adresy  stron internetowych czasopism dla dzieci. Zachęcam do ich odwiedzenia.

Świerszczyk: http://www.swierszczyk.pl
Kumpel: http://www.kumpel.com.pl
Victor Junior: http://victor-junior.pl

 

Statystyka -I półrocze

W I półroczu 312 uczniów wypożyczyło 3195 książek czyli średnio każdy przeczytał 10 książek. Najlepszymi czytelnikami w I półroczu okazali się następujący uczniowie: Maranda Dagmara-  3D - 37, Gasz Maksymilian, 3D - 28, Zglejszewski Patryk, 3D  - 28, Drabiniok Agnieszka, 4B - 24, Konieczny Piotr, 3D - 23, Pikulicka Paulina, 5B - 21, Żymełka Judyta, 2B - 21, Dackiewicz Julia, 2D - 21, Pieter Jeremiasz, 2D - 21.

Alan Aleksander Milne - 135 rocznica urodzin

18 stycznia 2017 r. obchodzimy 135 rocznicę urodzin   Alana Aleksandra  Milne, pisarza angielskiego  twórcy „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka”.  Pisarz był też znany jako autor powieści kryminalnej „Tajemnica czerwonego domu” oraz kilku sztuk teatralnych. Oprócz tego pisał wiersze dla dzieci. Alan Alexander Milne zmarł w Londynie w 1956 roku.

Nowe książki w bibliotece

W naszej bibliotece pojawiło się ostatnio dużo książek dla młodszych czytelników. Książki zostały podarowane przez rodziców i uczniów naszej szkoły, za  które bardzo dziękujemy. Znajdziecie je na wystawce NOWOŚCI.  Zapraszam

Czytelnictwo w grudniu

Oto wykres obrazujący czytelnictwo naszych uczniów w grudniu

Najlepsi czytelnicy to:
Marek Dudek kl. 2d – 13
Patryk Zglejszewski 3d – 8
Piotr Konieczny 3d- 5
Dagmara Maranda 3 d- 5
Michał Widera 3 c- 5
Maksymilian Blinda 2d – 5
Oliwier Lach 2d -5

II miejsce w Międzyszkolnym konkursie „Bohater literacki w adaptacji filmowej”

20 grudnia w ZSP nr 9 w Rybniku odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Literacko-Informatyczny „Bohater literacki w adaptacji filmowej”.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Joanna Grzeszczak z kl. Vb i Martyna Pytel z kl. VI a, które zajęły II miejsce.  Konkurs sprawdzał wiedzę z kilku dziedzin: literatury i filmu – znajomości  treści lektur „Opowieść Wigilijna”, „W pustyni i w puszczy”, „Książę Kaspian” oraz ich adaptacji filmowych, umiejętności  pracy przy komputerze oraz znajomości budowy książki.  Każda drużyna musiała wykonać również pracę plastyczną – komiks pt. „Niezwykły bohater”. Uczennice do konkursu przygotowała p. Beata Kozielska-Oleś. Gratulujemy!
 


 

Czytelnictwo w listopadzie

 Najlepsi czytelnicy miesiąca  

Juzek Tytus -  2C – 9, Gasz Maksymilian -  3D – 9, Maranda Dagmara -  3D – 9, Pikulicka Paulina -  5B – 8, Wala Martyna -  4B-7, Zglejszewski Patryk -  3D -7, Paździorek Tomasz -  2A -7, Żymełka Judyta - 2B – 7, Sandomierski Filip - 2A – 6, Szczyrba Mateusz-  2C – 6.
Poniższy wykres obrazuje wypożyczenia uczniów w poszczególnych klasach

 

W krainie wróżb czyli andrzejki w bibliotece

30 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w andrzejkowych zabawach przygotowanych w bibliotece szkolnej. Od rana nasze szkolne wróżbitki na każdej przerwie próbowały przybliżyć wszystkim tajemnice przyszłości. Na przerwach uczniowie klas II-VI odpowiadali na zagadki literackie. Każda prawidłowa odpowiedź została nagrodzona wróżbą.   Nie zabrakło wróżenia  ze szpilek, kubków i kolorów. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.


Światowy Dzień Pluszowego Misia2016

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
Z tej okazji w naszej bibliotece szkolnej można było obejrzeć pokaźną kolekcję pluszowych misiów: dużych
  i małych, starszych i nowszych bardziej i mniej puchatych.  Została również zorganizowana wystawa książek o misiach i niedźwiedziach. Na zajęciach w bibliotece uczniowie wykonywali maski misiów,  które podarowali pierwszakom i przedszkolakom.Podczas  Święta Pluszowego Misia, działał „misiowy patrol” czyli uczennice  z Samorządu Uczniowskiego przedstawiały uczniom klas I-III prezentację o historii tego święta oraz wielu znanych postaciach literackich i filmowych, prowadziły misiowe zabawy. W tym dniu  również gościliśmy w bibliotece grupę przedszkolaków, którzy włączyli się do wspólnej zabawy. Podczas spotkania nie zabrakło też głośnego czytania.  Kolejną atrakcją  był seans filmowy, podczas którego uczniowie oglądali filmy z Misiem w roli głównej.
W tym dniu zostały wręczone certyfikaty. Certyfikat najgrubszego misia otrzymał miś Kacpra Janika, najmniejszego misia – miś Magdy Zaremby i najstarszego misia– miś Tosi Dobrowolskiej. Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka.

 

Jak czytaliśmy w październiku?

Poniższy wykres przedstawia statystykę wypożyczeń  w październiku

 

 

Oto lista najlepszych czytelników w październiku 

Maranda Dagmara,  3D

7

Rupa Wiktoria,  3A

6

Zysk Dawid,  2D

5

Dackiewicz Julia,  2D

5

Materzok Sandra,  2D

5

Mikuła Lena,  2D

5

Zglejszewski Patryk, 3D

5

Gasz Maksymilian,  3D

5

Pikulicka Paulina,  5B

4

Gajda Amelia,  2D

4

 

 

 

Spotkanie autorskie z Anną Stronczek

8 listopada 2016r. w  naszej bibliotece szkolnej gościliśmy panią Annę Stronczek  laureatkę II miejsca w konkursie „Ślązak Roku 1995”. Spotkanie odbyło się w ramach edukacji regionalnej  realizowanej w klasach czwartych. Rybniczanka znana jest jako autorka książek :„Bajki babci Any”,„Sodōma i Gōmora na Ślōnsku”, „Gawyndy śmiyszne a ucieszne”, „Za gōrami za lasami”, „Bojki ślōnskie”.
Podczas spotkania pani Anna  w pięknym stroju śląskim opowiadała o najważniejszej osobie w każdej rodzinie – matce. Spotkanie  było dla naszych uczniów bardzo pouczające, bo pani Anna w swych humorystycznych opowiastkach podkreślała, jak ważne w życiu człowieka jest dobre wychowanie wyniesione z domu rodzinnego oraz szacunek dla drugiego człowieka, a w  szczególności rodziców. Uczniowie wysłuchali dowcipnych historyjek, wspomnień z dawnych lat oraz mieli okazję poćwiczyć aerobik po śląsku. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję gościć tak ciepłą i pogodną osobę w progach naszej szkoły.


 

 

Obchody Dnia Postaci z Bajek

 4 i 7 listopada biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowała Światowy Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyła się projekcja bajek, które są nieodzownym elementem naszego dzieciństwa. W szkole można było spotkać, m.in. księżniczki, pszczółki, Czerwone Kapturki, piratów, rycerzy, włóczykija i wiele wiele innych. W tym dniu zostały również zaproszone do biblioteki przedszkolaki na projekcję bajek oraz słuchały bajek czytanych przez uczennice przebrane za bajkowe postacie. To był dzień pełen uśmiechu i baśniowej fantazji!

 


Realizowane programy