A A A

Scenariusz zajęcia otwartego "WITAMY W KRAINIE BAJEK"

Grupa wiekowa: 4-latki

Prowadząca: Halina Kloch

Temat: „Witamy w krainie bajek” – zgaduj zgadula

Cele:

DZIECKO PORAFI

  • udzielić prawidłowych odpowiedzi podczas rozwiązywania zagadek
  • wygłaszać krótkie wiersze Jana Brzechwy
  • uczestniczyć w zabawach organizowanych w zespole
  • wykorzystać zdobyte wiadomości i umiejętności w zabawie
  • rozpoznawać znaną piosenkę na podstawie melodii oraz zaśpiewać a wykorzystaniem odpowiednio dostosowanych elementów ruchu
  • porównywać liczebność zbioru; posługuje się liczebnikami głównymi

Metody: czynna, słowna, pedagogika zabawy KLANZA

 

PRZEBIEG:

  

Etapy zajęcia

Przebieg zajęcia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

 

I.

Zaangażowanie

/stworzenie sytuacji problemowej/

 

 

1. Przywitanie:

„Pięknie dzisiaj was witamy

do konkursu zapraszamy.

Kto go wygra? Któż to wie?

Jak skończymy – dowiesz się”

 

2. Nauczycielka zapoznaje dzieci i rodziców z regułami konkursu..

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci rozumieją reguły konkursu.

 

 

 

 

 

 

Dzieci i rodzice zostają podzieleni na dwie grupy.

 

II.

Badanie

/otrzymanie zadań, zapoznanie się z nimi/

 

3. Aktywizowanie myślenia.

Nauczycielka zadaje zagadki:

 

 

 

 

 

 

Dzieci potrafią udzielić prawidłowych odpowiedzi

 

Dzieci potrafią wygłaszać krótkie wiersze Jana Brzechwy

 

Dzieci potrafią rozpoznać piosenkę na podstawie melodii i śpiewać ją z wykorzystaniem odpowiednio dostosowanych elementów ruchu

 

Dzieci znają wiersze Jana Brzechwy

 

 

 

 

Gdy rodzice mają problem z odpowiedzią, dzieci podpowiadają

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystanie nagrania z pedag. zabawy KLANZA „Samoloty”

Dzieci

Rodzice

-co to za dziwaczka, która mieszkała opodal krzaczka?

-proszę dokończyć wiersz „Piotruś nie był dzisiaj w szkole....”

-w kogo zamieniła się siostra Bronka w wierszu „Kłamczucha”?

-jaki to wiersz? /recytacja wiersza gwarą „Samochwała”/

-z jakiego wiersza pochodzą te ilustracje?

/dot. wiersza „Na wyspach Bergamutach”/

-z jakiego wiersza pochodzi ta melodia?

/ „Na wyspach Bergamutach”/

 

 

Następnie nauczycielka proponuje wspólny śpiew piosenki: „Na wyspach Bergamutach”

 

4. Nauczycielka zaprasza rodziców i dzieci w podróż samolotem na wyspy Bergamuty.

 

 

III.

Przekształcanie

/uporządkowanie wiedzy/

 

5. Powrót do przedszkola „pociągiem” do piosenki:

„Pociag sapie, tchu nabiera

rusza z wolna, pędzi teraz.

Poprzez morza, góry, rzeki

pojedziemy w świat daleki”.

 

Pociąg zatrzymał się i wysiadają wszyscy ci, którzy potrafią wymienić zwierzęta z ZOO Jana Brzechwy.

 

Pociąg zatrzymał się i wysiadają wszyscy, którzy potrafią wymienić warzywa z wiersza „Na straganie”.

 

 

 

 

 

 

Dzieci potrafią wykorzystać w zabawie zdobyte wiadomości.

 

Dzieci lub rodzice, którzy wymienią zwierzęta lub warzywa wracają na krzesełka swoich drużyn. Wygrywają ci, których będzie więcej na krzesełkach.

 

IV.

Prezentacja

 

 

Nauczycielka wraz z dziećmi liczy zdobyte punkty, gratuluje zwycięzcom. Zwycięzcy otrzymują książeczki Jana Brzechwy; przegrani -  lizaki.

 

 

Dzieci potrafią ocenić na oko „dużo – mało” oraz policzyć zdobyte punkty.

 

 

V.

Refleksja

 

Wspólna zabawa do piosenki Jana Brzechwy w oparciu o nagranie „Akademia pana Kleksa”

 

Dzieci potrafią wykorzystać znane teksty: ”Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach” do wspólnego śpiewu.

 

Rodzice i dzieci wspólnie się bawią naśladując ruchem słowa piosenki.