Scenariusz zajęć "GRECJA KRAJ W EUROPIE"
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO
Temat kompleksowy: „Tydzień Kultury Greckiej”
Temat zajęć: „Grecja – kraj w Europie”
Data: 13.05.05
Prowadząca: Danuta Pilch
Grupa wiekowa: 5 - latki
Miejsce: Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy
CELE: ogólne
- utrwalenie znajomości nazwy poznanego kraju – Grecja, wyglądu flagi, godła, nazwy stolicy – Ateny, położenia Grecji na mapie Europy
- utrwalenie znajomości charakterystycznych budowli starożytnych (greckie świątynie – Akropol, Partenon)
CELE: szczegółowe
- dzieci znają nazwę kraju, jego stolicy, wiedzą jak wygląda flaga i godło Grecji,
- potrafią wskazać Grecję na mapie Europy, odczytują wyrazy globalnie (Grecja, flaga, herb, Akropol)
- wiedzą jakie owoce uprawia się w Grecji
- zna kilka zwrotów i liczebników greckich
- znają podstawowe kolory
- potrafią współpracować w zespole
POMOCE:
Emblematy w kolorach podstawowych dla każdego dziecka, „telegram” z zadaniami dla dzieci: flaga Grecji, godło, świątynie, waza grecka - w częściach do ułożenia, emblematy na stolikach, tablice z obrazkami niespodziankami (sprawdzenie wykonanych zadań), kostka do gry z obrazkami olimpijskich dyscyplin sportowych, płyta z muzyką grecką (zorba), kosz z owocami uprawianymi w Grecji ( pomarańcze, winogrona, mandarynki, kiwi) – do poczęstunku
PRZEBIEG:
1.Przywitanie z dziećmi w j. greckim (kalimera)
2.Odebranie telegramu
3.Otwarcie telegramu i zapoznanie dzieci z jego zawartością ( wiadomość możemy odczytać dopiero po wykonaniu określonych w telegramie zadań)
4.Rozdanie zadań wg emblematów, które mają dzieci, wybór kapitanów drużyn, kapitanowie odkładają koperty z zadaniami na stoliki oznaczone emblematami
5.Zabawa ruchowa zgodna z wylosowanym kostką obrazkiem
6.Przejście do stolików – wyjaśnienie sposobu wykonania zadań
7.Wykonywanie zadań zgodnie z wyjaśnieniami N. (składanie z części: flagi, godła, Akropolu, wazy)
8.Zabawa ruchowa wg wylosowanego z kostki obrazka
9.Sprawdzenie poprawności wyk. zadań – podejście do tablic, odkrycie obrazków, odczytanie globalne wyrazów.
10.Zabawa ruchowa do melodii greckiej „Zorba” – próba nauki podstawowych kroków tańca
11.Zaproszenie do kącika greckiego – odkrycie kosza z niespodzianką (owoce cytrusowe), omówienie nazw i wyglądu poszczególnych owoców, przeliczanie w j. polskim i greckim – poczęstunek.
12.Odczytanie telegramu wg kolorów emblematów i wykonanych zadań.
13.Podziękowanie i pożegnanie w j. greckim (efharisto, adieu)