Scenariusz z udziałem rodziców - kształtowanie postaw prozdrowotnych
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele szczegółowe:
- dziecko wie, jak należy dbać o swoje zdrowie;
- dziecko zna schemat własnego ciała;
- bierze czynny udział w zabawach i zajęciu;
- potrafi w formie plastycznej zilustrować fragment tekstu;
- dziecko potrafi współdziałać z rodzicami.
Forma pracy:
- indywidualna;
- zespołowa.
L.p. |
Tytuł zabawy |
Przebieg |
Uwagi |
1. |
„Witam Was” – powitanie dzieci i rodziców w oparciu o piosenkę z pedagogiki zabawy Klanza |
N-lka wita dzieci i rodziców słowami wiersz: Witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy: 1. mają 6 lat; 2. są rodzicami dzieci, które mają 6 lat 3. myją zęby rano; 4. jedzą warzywa i owoce 5. uprawiają sport. |
Dzieci rozumieją polecenia nauczycielki, potrafią przyporządkować się do danej grupy. |
2. |
„Wyprawa do krainy zdrowia”- n-lka zaprasza dzieci, wspólnie z rodzicami na wyprawę. |
Dzieci prawidłowo wykonują polecenia n-lki, wspólnie z rodzicami naśladują jej ruchy. |
Dzieci wspólnie z rodzicami siedzą na dywanie. |
3. |
„Raz, dwa, trzy” – słuchanie wiersza Juliana Tuwima. |
Dzieci po wysłuchaniu wiersza odpowiadają na pytania n-lki dotyczące dbania o zdrowie. |
|
4. |
„Odgadnij pokazywaną czynność”- zabawa dydaktyczna. |
Dzieci losują ze stolika koperty, w których są fragmenty wiersza „Raz, dwa, trzy”. Wspólnie z rodzicami odczytują i przedstawiają za pomocą dramy czynność tam zapisaną, reszta ma za zadanie odgadnąć, co zostało przedstawione. |
Dzieci wspólnie z rodzicami są podzieleni na 6 zespołów |
5. |
„Przedszkolna Akademia Zdrowia” |
Dzieci wspólnie z rodzicami ilustrują w formie plastycznej wylosowany wcześniej tekst. |
Dzieci i rodzice siedzą przy stolikach. |
6. |
„Nasze prace” – zorganizowanie wystawki. |
Dzieci wspólnie z rodzicami, w określonym miejscu przyczepiają swoje prace. |
|
7. |
„Głowa, ramiona” – zabawa z Klanzy. |
„Głowa, ramiona”- dzieci śpiewają piosenkę przypominająca nam o konieczności uprawiania sportu. Ilustrują ruchem jej słowa. |
Dzieci stoją w kole wspólnie z rodzicami. |
8. |
Zakończenie zajęcia - ocena |
Rodzice i dzieci ustawiają się przy wybranych słoneczkach: wesołe, smutne, obojętne, w zależności od tego, jak podobało im się zajęcie. |
|