SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO

 

 

Temat kompleksowy: „Tydzień Kultury Greckiej”

Temat zajęć: „Grecja – kraj w Europie”

Data: 13.05.05

Prowadząca: Danuta Pilch

Grupa wiekowa: 5 - latki

Miejsce: Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy

 

 

CELE :     ogólne   - utrwalenie znajomości nazwy poznanego kraju – Grecja,

                                   wyglądu flagi, godła, nazwy stolicy – Ateny, położenia

                                    Grecji na mapie Europy

-         utrwalenie znajomości charakterystycznych budowli

starożytnych (greckie świątynie – Akropol, Partenon)

 

         szczegółowe    -  dzieci znają nazwę kraju, jego stolicy, wiedzą

                                    jak wygląda flaga i godło Grecji,

-         potrafią wskazać Grecję na mapie Europy, odczytują

wyrazy globalnie (Grecja, flaga, herb, Akropol)

-         wiedzą jakie owoce uprawia się w Grecji

-         zna kilka zwrotów i liczebników greckich

-         znają podstawowe kolory

-         potrafią współpracować w zespole

-          

 

POMOCE:

Emblematy w kolorach podstawowych dla każdego dziecka, „telegram” z zadaniami dla dzieci: flaga Grecji, godło, świątynie, waza  grecka -  w częściach do ułożenia, emblematy na stolikach, tablice z obrazkami niespodziankami (sprawdzenie wykonanych zadań), kostka do gry z obrazkami olimpijskich dyscyplin sportowych, płyta z muzyką grecką (zorba), kosz z owocami uprawianymi w Grecji ( pomarańcze, winogrona, mandarynki, kiwi) – do poczęstunku

 

PRZEBIEG:

1.Przywitanie z dziećmi w j. greckim (kalimera)

2.Odebranie telegramu

3.Otwarcie telegramu i zapoznanie dzieci z jego zawartością ( wiadomość możemy odczytać dopiero po wykonaniu określonych w telegramie zadań)

4.Rozdanie zadań wg emblematów, które mają dzieci, wybór kapitanów drużyn, kapitanowie odkładają koperty z zadaniami na stoliki oznaczone emblematami

5.Zabawa ruchowa  zgodna z wylosowanym kostką obrazkiem

6.Przejście do stolików – wyjaśnienie sposobu wykonania zadań

7.Wykonywanie zadań zgodnie z wyjaśnieniami N. (składanie z części: flagi, godła, Akropolu, wazy)

8.Zabawa ruchowa wg wylosowanego z kostki obrazka

9.Sprawdzenie poprawności wyk. zadań – podejście do tablic, odkrycie obrazków, odczytanie globalne wyrazów.

10.Zabawa ruchowa do melodii greckiej „Zorba” – próba nauki podstawowych kroków tańca

11.Zaproszenie do kącika greckiego – odkrycie kosza z niespodzianką (owoce cytrusowe), omówienie nazw i wyglądu poszczególnych owoców, przeliczanie w j. polskim i greckim – poczęstunek.

12.Odczytanie telegramu wg kolorów emblematów i wykonanych zadań.

13.Podziękowanie i pożegnanie w j. greckim (efharisto, adieu)

 

powrót