Scenariusz zajęć z wych. zdrowotnego
Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Temat
kompleksowy: „Dbamy
o zdrowie”
Temat
zajęć: „W
zdrowym ciele zdrowy duch”
Data:
24.11.04
Prowadząca: Danuta Pilch
Grupa
wiekowa: 5
-latki
Miejsce:
Przedszkole
nr 17 im. J. Brzechwy w Rybniku
CELE : ogólne -
zapoznanie z elementami ćw.
ruchowych
wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
-
zaznajomienie z wpływem ćw. gimnastycznych
na zdrowie
szczegółowe -
kształtowanie świadomości własnego ciała
-
kształtowanie orientacji w przestrzeni
-
nauka kontaktu emocjonalnego i koncentracji wzroku
-
rozwijanie poczucia własnej wartości i pewności siebie
-
rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do drugiego
człowieka
-
nauka współdziałania i partnerstwa
PRZEBIEG
ZAJĘCIA :
1. Powitanie piosenką
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
2. Rodzice i dzieci stoją w
kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
– śpiew do pląsu :
„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna
sprawa,
Ręce w górę,
w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa,
ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa,
ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos”
3. Powitanie ciałem –
uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po
dywanie i witają się z każdym
-dłońmi, łokciami, kolanami.
4. „Uśmiechnij się do mnie” –
dziecko i dorosły siedzą przodem do siebie,
trzymając się za ręce. Wymieniają
uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie
wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
5. „Spójrz na mnie” – dziecko w
pozycji leżącej na brzuchu – dorosły
w klęku rozwartym obejmuje
nogami ciało dziecka. Nachylając się zagląda w twarz dziecka raz z prawej, raz
z lewej strony (skręty głowy w lewo i w prawo)
6. „Wycieczka” – dziecko leży
na plecach, dorosły ciągnie je za nogi
po dywanie, potem za nogę i
rękę (próba zmiany ról)
7. „Pływanie” – dorosły leży na
plecach a dziecko leży na nim przylegając
do jego ciała. Partnerzy
przesuwają się po podłodze – do przodu i do tyłu.
RELAKS
– masaż pleców partnera
Dziecko
siedzi plecami do dorosłego, dorosły rysuje na plecach dziecka „ciasto” w rytm
wierszyka (zmiana ról)
„Mama
piecze ciasto pyszne
w samym środku będą
wiśnie
ananasy i brzoskwinie
w ustach ciasto się
rozpłynie”
Ćwiczenia „przeciw”
8. „Przepychanie” – dziecko i
dorosły siedzą na dywanie plecami do siebie
i próbują się przepychać
plecami.
9. „Paczka” – dziecko zwija się
w kłębek na dywanie a dorosły próbuje je
„rozwiązać” (zmiana ról)
10. „Przepychanie dłońmi” –
dziecko i dorosły w siadzie skrzyżnym
naprzeciw siebie, otwarte dłonie
oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
11. „Oklejanie” – dziecko leży na
dywanie na wznak i stawia opór dorosłemu
który chce je „odkleić” od
podłogi (zmiana ról)
RELAKS
– głębokie oddychanie w leżeniu na plecach (muzyka relaksacyjna)
Ćwiczenia „razem”
12. „Rowerek” – dorosły i
dziecko leżą na plecach, stopami opierają się
o stopy partnera, kreślą
wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
13. „Prowadzenie ślepca” –
dziecko trzyma dorosłego za rękę, zamyka oczy
a dorosły prowadzi je (zmiana
ról)
14. „Taczki” – dorosły łapie za
nogi dziecka leżącego na dywanie, prowadzi
je – dziecko „idzie” dłońmi po
podłodze
15. „Tunel” – dorośli tworzą
tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą
pod „tunelem”
16. „Kołyska” – dorosły w
siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko
siedzące przed nim tyłem, kołyszą
się na boki.